Lessons learned from Slovakia

Reforma verejných financií sa vo všeobecnosti považuje za jednu z najúspešnejších oblastí ekonomickej transformácie na Slovensku. Dôkazom je fiškálna konsolidácia v poslednom desaťročí, zníženie daňového zaťaženia, ľahkosť, s akou dokázalo Slovensko splniť Maastrichtské kritériá vstupu do eurozóny (január 2009) v oblasti verejného deficitu a zadĺženia, decentralizácia verejných financií a zľadenie reforiem fiškálnej a sociálnej politiky.

Bývalý štátny tajomník Ministerstva financií SR (2012-2015) a súčasný Minister hospodárstva SR, Vazil Hudák, sumarizuje: “Slovensko prešlo niekoľkými fázami transformácie, ktoré môžu byť zaujímavé a inšpiratívne pre krajiny, ktoré sú zatiaľ mimo Európskej únie. Tou prvou fázou bol, samozrejme, vstup do EÚ, prispôsobovanie legislatívy na európske merítka, nastavenie celého systému verejnej správy, fiškálnej a rozpočtovej agendy. Ďalším kvalitatívnym krokom bol vstup SR do eurozóny, ktorý by mohol inšpirovať konkrétne štáty v záujme napredovania a prosperovania. Z tohto obdobia SR naozaj môže ponúknuť ďalšie skúsenosti a poznatky partnerským krajinám.”

Bývalý riaditeľ Oddelenia rozvojovej a humanitárnej pomoci (2012- 2014) na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Peter Hulenyi, to zosumarizoval presne: “V rámci spolupráce medzi SlovakAid a UNDP donori ponúkli to, v čom vynikali – Slovensko čerstvo nadobudnuté skúsenosti z ekonomickej i spoločenskej transformácie, z reforiem, z budovania inštitúcií i z demokratizačného procesu a UNDP etablovanú sieť regionálnych kancelárií v partnerských krajinách, prepracovaný implementačný mechanizmus a nezávislý expertný tím. Slovensko si vybudovalo funkčný inštitucionálny, legislatívny i strategický rámec a v roku 2013 sa stalo členom klubu najvyspelejších donorov (Výbor pre rozvojovú pomoc OECD).”

Reformy verejných financií na Slovensku boli zamerané na racionalizáciu inštitucionálnych štruktúr, zlepšenie schopností zamestnancov a zjednodušenie postupov a rozhodovacích mechanizmov. Reformy sa zamerali najmä na týchto pät hlavných oblastí:
a) transparentnosť vrátane daňovej reformy,
b) strategické plánovanie a alokácia zdrojov so zavedením zostavovania rozpočtu na základe výsledkov,
c) definovanie strednodobého rámca verejných financií,
d) účinná správa dlhov a systémy štátnej pokladnice a
e) fiškálna decentralizácia.

Lessons learned / Príklady poučenia zo Slovakia pripravené pre všetky oblasti pomoci v partnerských krajinách programu s cieľom podeliť sa o skúsenosti z reforiem verejných financií, vykonávaných v SR a poskytnúť odporúčania krajinám partnerským aj ostatným transformujúcim sa v regióne.

Nasledujúce prípadové štúdie boli pripravené konzultantmi s podporou PFD:

Adoption of ESA 95 methodology in the Slovak Republic;

Lecţii învăţate din reformele bugetare în Slovacia (Romanian);

Lessons learned from budget reforms in Slovakia (English);

Lessons learned-Debt and Liquidity Management in the Slovak Republic;

Financial Policy Institute at MoF SR;

Reform of the public sector accounting and reporting in Slovakia;

Sharing Lessons from Public finance management reforms;