Program Achievements

Moldavsko:

Stratégia Ministerstva financií Moldavska – implementovať programové rozpočtovanie (PBB) na celoštátnej úrovni – je podporovaná prostredníctvom aktivít, ktoré boli navrhnuté spoločne s moldavským ministerstvom financií.

Po zhodnotení kapacít pre PBB a na základe analýzy legislatívneho a metodického rámca pre PBB v roku 2011 bol s MF Moldavska dohodnutý komplexný plán budovania kapacít. Následne boli vypracované školiace materiály pre inštitúcie štátnej správy a samosprávy.

Tieto materiály sa použili na vyškolenie 39 trénerov z MF Moldavska a CPA (centrálnych verejných inštitúcií) v novembri 2012. Približne 95 vysokých štátnych predstaviteľov, zástupcov štátnych orgánov a prezidentov regiónov sa o koncepte PBB a jeho zavedení na Slovensku dozvedelo počas seminára organizovaného v novembri 2012. Cieľom seminára bolo zvýšiť ich zapojenie a dosiahnuť politickú podporu rozpočtovej reformy v Moldavsku.

Plošné PBB školenia v apríli 2013 na centrálnej vládnej úrovni realizovali moldavskí tréneri s podporou slovenských konzultantov vo forme koučingu. Aplikácia teoretických konceptov, ktoré si moldavskí tréneri osvojili počas školení, bola podporená následnou technickou asistenciou (on-the-job training).

Konzultanti asistovali pri preskúmaní a zlepšení kvality programových rozpočtov, ktoré vypracovalo 5 vybraných CPA. Táto aktivita bola zrealizovaná v júni 2013 a zapojili sa do nej špecialisti na rozpočtovanie ako aj na tvorbu politík.

V auguste 2013 spolupracovali konzultanti intenzívne s rozpočtovými špecialistami MF Moldavska na preskúmaní predložených programových rozpočtov CPA, na príprave konzultácií k rozpočtom a na skvalitnení rozpočtovej dokumentácie. V roku 2013 bola zorganizovaná študijná cesta, ktorej cieľom bolo získať informácie o implementácii PBB a o aktuálnych výzvach v tejto oblasti na Slovensku.

V marci 2014 boli kapacity samospráv posilnené prostredníctvom tréningu 70 trénerov a následne te- chnickou asistenciou (on-the-job training) trom vybraným samosprávam. V auguste konzultanti sfinalizovali me- todiku na monitorovanie a hodnotenie programového rozpočtu. Rozvoj kapacít pre programové rozpočtovanie je plánovaný do konca roku 2016. Kľúčovým faktorom úspešnej spolupráce v rámci projektu SlovakAid je vlas- tníctvo reformnej agendy na strane moldavských par- tnerov a odhodlanie zrealizovať rozpočtovú reformu.

 

Čierna hora:

Inštitút finančnej politiky (IFP) Ministerstva financií SR slúži ako model pre inštitucionalizáciu a budovanie kapacít Sekcie ekonomickej politiky a rozvoja (SEPD) Ministerstva financií Čiernej Hory (MF ČH). Organizačná štruktúra SEPD bola upravená podľa vzoru IFP. Kvalita správ vypracovávaných odborníkmi sekcie sa zlepšila. V nasledujúcej fáze sa spolupráca zameria na ďalšie posilňovanie kapacít pracovníkov SEPD pre analýzy a prognózy na zavedenie efektívneho systému makroekonomického a fiškálneho prognózovania.

Spolupráca so Sekciou štátnej pokladnice MF ČH viedla v prvej fáze k vypracovaniu postupu pre prijatie metodiky ESA 95 a k návrhu strednodobej stratégie prechodu na akruálne účtovníctvo.

V ďalšej etape sa projekt zameria na podporu MF ČH pri postupnom prechode na akruálne účtovníctvo a výkazníctvo v súlade so štandardmi IPSAS a ESA.

V oblasti riadenia dlhu bol vypracovaný a s MF ČH odsúhlasený akčný plán pre budovanie kapacít v strednodobom horizonte.

V oblasti riadenia financií a dlhu a v oblasti makroekonomických a fiškálnych prognóz boli zorganizované študijné návštevy Slovenska s cieľom zdieľať skúsenosti s odborníkmi na verejné financie z IFP a z Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity.

 

Regionálne aktivity:

Zdieľanie vedomostí a skúseností Slovenska bolo podporené prostredníctvom prípravy a prezentácie skúseností z implementácie reforiem. Analýza skúseností Slovenska bola vypracovaná a distribuovaná v rámci regiónu pre nasledujúce oblasti: i) Inštitút finančnej politiky Ministerstva financií Slovenskej republiky, ii) reforma systému účtovníctva a výkazníctva vo verejnom sektore, iii) implementácie metodiky ESA95 na Slovensku a iv) rozpočtové reformy na Slovensku; v) implementácia programového rozpočtovania v samospráve Slovenska; vi) fiškálna decentralizácia na Slovensku.