Lab alternatívneho financovania UNDP ako reakcia na nové “obdobie voľby” pre financovanie rozvoja

Už ste počuli o Labe alternatívneho financovania (AFL) pod taktovkou UNDP, ktorý reaguje na nové “obdobie voľby” pre financovanie rozvoja? A vedeli ste, že úplne prvým investorom v tomto AFL-Labe bolo Ministerstvo financií SR?

Pred desiatimi mesiacmi eklektická skupina ľudí predstavila nové finančné mechanizmy – peňažné prevody typu „blockchain“, dlhopisy na zníženie recidívy financovania na základe predpovedí v prípade katastrof a „peer to peer“ úvery pre malé a stredné podniky, smerujúceho k novému “obdobiu voľby” pre financovanie rozvoja. Lab alternatívneho financovania (AFL) vznikol ako reakcia na to v Istanbule.

Vo financovaní SDG-agendy chýba 2,5 miliárd USD (aj keď prúdenie oficiálnej rozvojovej pomoci do rozvojových krajín sa naďalej zvyšuje), preto sa snaží AFL riešiť tento problém. Ale AFL zaujalo skôr objavenie peňazí, pochádzajúcich z iných zdrojov financovania, ktoré nie sú vysoko na zozname priorít rozvojových organizácií či vlád: Európsky alternatívny finančný trh vzrástol o 144% v roku 2015, na globálnom investičnom trhu sa predpokladá rast cez 3 triilióny USD v najbližších rokoch, a crowdfundingové investície dosiahli 37 miliárd USD v roku 2015 (to je ⅓ z celkovej oficiálnej rozvojovej pomoci, ktorá predstavovala 131 miliárd USD v roku 2015).

Niekoľko inšpirujúcich spoluprác v rámci AFL sa už deje v Moldavsku, na Ukrajine, vSrbsku, Gruzínsku, Bielorusku a ďalších krajinách (hlavne v rámci Európy a SNŠ). Prečítajte si viac o témach, ako technológia „blockchain“ a rozvoj; Preventívne financie (dlhopisy a financovanie na báze predpovedí); Crowdfunding vo rozvoji a o ďalších AFL krokoch na UNDP blogu.