V dňoch 19. a 20. októbra sa členovia CLPA (The Congress of Local Public Authorities) mali možnosť učiť sa zo skúseností Slovenska v oblasti lokálnych financií.
Ako sa starostom slovenských obcí podarilo získať nástroje pre posilnenie daňového základu; a ako používať finančné nástroje bez nedorozumení a v záujme komunít; a do akej miery môžu byť tieto taktiky použité v Moldavskej republike? To sú otázky, ktoré boli na stretnutí identifikované a na ktoré boli ponúknuté odpovede v rámci výmeny skúseností medzi zástupcami asociácií miestných samospráv: slovenského Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) a členov moldavského CLPA.
Výkonný riaditeľ CLPA, Viorel Furdui, vysvetlil: “Prečo sme si pre výmenu skúsenosti vybrali Slovensko? Práve preto, že Slovensko je krajina, ktorá je porovnateľná s Moldavskou republikou – veľkosťou, počtom obyvateľov, a tiež do určitej podobnou minulosťou. Mali sme pre reformy prakticky rovnaký východiskový bod, ale Slováci sú dnes veľa krokov pred nami – pokiaľ ide o realizáciu reforiem v oblasti financovania miestnych samospráv. Je tu tiež rozmer vynikajúceho porozumenia na ľudskej úrovni. Toto hľadisko bolo zistené už v priebehu vzájomnych návštev medzi moldavskými a slovenskými starostami. Aj keď hovoríme rôznymi jazykmi a systém verejnej správy je na inej úrovni rozvoja, existuje určitá kompatibilita a otvorenosť, ktorú musíme využiť, aby sme mohli pokročiť na ceste reforiem.”
Počas výmenného stretnutia skúseností prišli narad otázky a odpovede medzi slovenskými a moldavskými starostami, keďže posilňovanie kapacít a zdieľanie skúseností je pre nich dôležité. Rezonoval výpočet krokov, ktoré boli podniknuté na získanie rozhodovacej a finančnej autonómie v rámci samosprávy. Neformálne komunikácia bola hodnotná, čo má za následok identifikáciu nových priorít pre CLPA, ktoré budú pretavené do konkrétnych návrhov, adresovaných orgánom na vládnej úrovni.
Projekt “Posilnenie kapacít CLPA v oblasti verejných financií” je realizovaný moldavským kongresom (the Congress of Local Authorities from Republic of Moldova) v spolupráci so slovenskými partnermi: ZMOS a AKE SR; a je financovaný z programu UNDP pre Európu a krajiny SNŠ. Doba trvania projektu je: september 2015-október 2016. Viac info v tlačovej správe (v angličtine).