
Programová podpora Moldavska
V roku 2009 bolo Moldavsko v strednodobej stratégii oficiálnej rozvojovej pomoci Slovenska označené za prioritnú krajinu, a tento status platí dodnes. Ministerstvo financií SR sa začalo v Moldavsku angažovať už v roku 2011 na základe memoranda o spolupráci medzi ministrami financií oboch krajín.
Spolupráca sa od začiatku zameriava na podporu tvorby rozpočtu. Naše súčasné aktivity v Moldavsku sa, okrem rozpočtovania, sústredia na financovanie cieľov trvalo udržateľného rozvoja (SDGs), vrátane oblasti verejných financií pre rozvoj, a na budovanie odolnosti spoločnosti ako aj zapájanie účasti súkromného sektora do rozvojovej spolupráce. Moldavsko je partnerom programu od roku 2011.
VEREJNÉ FINANCIE
V spolupráci s Ministerstvom financií Moldavskej republiky sa snažíme vytvoriť rámec na efektívne riadenie verejných financií a financovanie udržateľného rozvoja. V súčasnosti sa zameriavame hlavne na podporu v dvoch oblastiach:
- Efektívne rozpočtovanie – zosúladenie verejných a súkromných finančných zdrojov s využitím revízie výdavkov ako kľúčového nástroja.
- Efektívny daňový systém – vypracovanie politík na dosiahnutie konkrétnych cieľov, posúdenie vplyvu a účinnosti daňových výdavkov pri dosahovaní rozvojových cieľov a zosúladenie miestneho systému verejných financií so stratégiou reformy verejnej správy (PARS) a stratégiou riadenia verejných financií.
Doterajšie kľúčové výsledky spolupráce

RÁMEC PRE POLITIKU ODOLNOSTI MOLDAVSKA
V roku 2022 sme promptne zareagovali na krízy spôsobené pandémiou a vojnu na Ukrajine, ktoré mali výrazný vplyv na Moldavsko. Podporili sme aj projekt, ktorý odrážal akútnu potrebu plánovania a prideľovania zdrojov na sociálno-ekonomickú obnovu a odolnosť po pandémii COVID-19, počas energetickej krízy a eskalujúcej bezpečnostnej situácii na Ukrajine.
Doterajšie kľúčové výsledky spolupráce
ZAPÁJANIE SÚKROMNÉHO SEKTORA
V oblasti zapájania súkromného sektora sme prostredníctvom fondu Resource Mobilization Facility podporili projekt na zvýšenie energetickej efektívnosti infraštruktúry ministerstva obrany v Moldavsku. Cieľom projektu, ktorý sa realizoval v rokoch 2023-2024, bolo po prvýkrát v Moldavsku vykonať energetické audity dvoch vládnych budov na základe dát. Audity zároveň navrhli krátkodobé a dlhodobé opatrenia na zvýšenie energetickej efektívnosti budov. Napriek tomu, že k samotnej rekonštrukcii budov ešte nedošlo z dôvodu iných priorít vlády, projekt vytvoril základ pre rozpočtovanie realizácie projektov zvyšovania energetickej efektívnosti budov, ktorá je založená na dátach.