Moldavsko

Moldavsko je kandidátskou krajinou na členstvo v EÚ od júna 2024. V krajine prebieha množstvo reforiem, ktoré boli významne ovplyvnené vypuknutím vojny na Ukrajine, čo malo vplyv na situáciu v Moldavsku a aj na priebeh prístupových rokovaní s EÚ. 

Programová podpora Moldavska

V roku 2009 bolo Moldavsko v strednodobej stratégii oficiálnej rozvojovej pomoci Slovenska označené za prioritnú krajinu, a tento status platí dodnes. Ministerstvo financií SR sa začalo v Moldavsku angažovať už v roku 2011 na základe memoranda o spolupráci medzi ministrami financií oboch krajín.  

Spolupráca sa od začiatku zameriava na podporu tvorby rozpočtu. Naše súčasné aktivity v Moldavsku sa, okrem rozpočtovania, sústredia na financovanie cieľov trvalo udržateľného rozvoja (SDGs), vrátane oblasti verejných financií pre rozvoj, a na budovanie odolnosti spoločnosti ako aj zapájanie účasti súkromného sektora do rozvojovej spolupráce. Moldavsko je partnerom programu od roku 2011. 

VEREJNÉ FINANCIE

V spolupráci s Ministerstvom financií Moldavskej republiky sa snažíme vytvoriť rámec na efektívne riadenie verejných financií a financovanie udržateľného rozvoja. V súčasnosti sa zameriavame hlavne na podporu v dvoch oblastiach:  

  1. Efektívne rozpočtovanie – zosúladenie verejných a súkromných finančných zdrojov s využitím revízie výdavkov ako kľúčového nástroja. 
  2. Efektívny daňový systém – vypracovanie politík na dosiahnutie konkrétnych cieľov, posúdenie vplyvu a účinnosti daňových výdavkov pri dosahovaní rozvojových cieľov a zosúladenie miestneho systému verejných financií so stratégiou reformy verejnej správy (PARS) a stratégiou riadenia verejných financií.  

Doterajšie kľúčové výsledky spolupráce

  • Revízie výdavkov: Od roku 2018 pomáhame v rámci podpory budovania efektívneho a transparentného rozpočtovania realizovať revízie výdavkov. Tieto revízie pomáhajú identifikovať neefektívne výdavky z rozpočtu a presmerovať identifikované úspory na iné dôležité priority vlády. Doteraz boli vypracované revízie v sektoroch vzdelávania, poľnohospodárstva (v spolupráci s MMF) a v zdravotníctve, konkrétne v oblasti prednemocničnej pohotovostnej starostlivosti, primárnej zdravotnej starostlivosti, špecializovanej ambulantnej starostlivosti a komunitnej a domácej zdravotnej starostlivosti. Zistenia z revízie výdavkov na zdravotníctvo sa už premietli do štátneho rozpočtu na rok 2024.   

V roku 2021 bola na základe výsledkov a skúseností s revíziou výdavkov vypracovaná Metodika revízie verejných výdavkov pre vládu. Podporu naďalej poskytujeme prostredníctvom workshopov a praktických školení priamo na pracovisku, kde slovenskí konzultanti spolupracujú s moldavskými kolegami pri implementácii revízií výdavkov. V roku 2021 bol zriadený medzirezortný výbor, ktorý dohliada na implementáciu metodiky hodnotenia financovania rozvoja. Revízie výdavkov sa na základe zákona stali súčasťou procesu tvorby štátneho rozpočtu. 

  • Hodnotenie financovania rozvoja: Prostredníctvom hodnotenia sme uľahčili identifikáciu nových možností financovania dlhodobých národných priorít. Ide o dôležitý nástroj pre vládu a ministerstvá pri navrhovaní opatrení v rámci Stratégie riadenia verejných financií na roky 2023 – 2030. Okrem toho projekt podporil aj samotnú stratégiu, ktorá sa osobitne zameriava na daňové a colné politiky. 
  • Programové rozpočtovanie: V rámci snahy o podporu zavádzania programového rozpočtovania sme vypracovali Praktickú príručku pre miestne orgány verejnej správy na implementáciu programového rozpočtovania a Metodiku monitorovania a hodnotenia programového rozpočtovania. 

Zároveň sme sa zamerali na budovanie kapacít samospráv, aby bolo možné efektívne zaviesť programové rozpočtovanie do praxe. V roku 2012 sme vypracovali Program školení vrátane učebného plánu a školiacich materiálov. V roku 2016 sme po posúdení kapacít a analýze potrieb odbornej prípravy realizovali komplexnú aktualizáciu školiaceho programu. V roku 2016 sme tiež ďalej posilnili budovanie kapacít vypracovaním balíka školení zameraných na monitorovanie a hodnotenie programového rozpočtovania, po ktorom nasledovali školenia pre úrady monitorovania výkonnosti a reportovania. Každý modul zahŕňal aj školenie školiteľov, aby sa zabezpečila udržateľnosť získaných vedomostí a zachovalo sa priebežné vzdelávanie. 

RÁMEC PRE POLITIKU ODOLNOSTI MOLDAVSKA

V roku 2022 sme promptne zareagovali na krízy spôsobené pandémiou a vojnu na Ukrajine, ktoré mali výrazný vplyv na Moldavsko. Podporili sme aj projekt, ktorý odrážal akútnu potrebu plánovania a prideľovania zdrojov na sociálno-ekonomickú obnovu a odolnosť po pandémii COVID-19, počas energetickej krízy a eskalujúcej bezpečnostnej situácii na Ukrajine.

Doterajšie kľúčové výsledky spolupráce

  • Projekt sa výrazne podieľal na vypracovaní Národnej bezpečnostnej stratégie, ktorá bola schválená moldavskou vládou. Táto stratégia kladie dôraz na modernizáciu ozbrojených síl, mierové riešenie konfliktu v Podnestersku, regionálne a globálne bezpečnostné partnerstvá a protikorupčné opatrenia. 
  • UNDP prostredníctvom projektu viedol vývoj národného programu, ktorý podporuje používanie diferencovaných taríf na zníženie dopytu po elektrickej energii počas energetických špičiek. Tento inovatívny prístup je určený na podporu efektívnejšej spotreby energie v domácnostiach a podnikoch. Táto iniciatíva, ktorá vznikla v spolupráci s Ministerstvom energetiky Moldavska, bola odrazom k rozsiahlemu projektu UNDP, Urýchlenie spravodlivej energetickej transformácie. 
  • Po drastickom náraste cien plynu počas energetickej krízy sa UNDP zameralo na podporu vlády pri zvládaní energetickej situácie a zmierňovaní tzv. energetickej chudoby. Vďaka našej podpore bola vytvorená koncepcia a následne zriadený Fond energetickej zraniteľnosti Moldavskej republiky aj nevyhnutný informačný systém, ktorý zhromažďuje a spracúva žiadosti domácností o zaradenie do kategórií podľa energetickej zraniteľnosti a riadi prideľovanie kompenzácií domácnostiam. Tieto kompenzácie výrazne znížili náklady na energie pre približne 895 000 domácností, z ktorých 78 % patrí do kategórie tzv. vysokej energetickej zraniteľnosti. Táto iniciatíva výrazne zlepšila životnú úroveň zraniteľných rodín tým, že zmiernila ich finančné náklady a umožnila prideliť zdroje na iné kritické potreby. 
ZAPÁJANIE SÚKROMNÉHO SEKTORA

V oblasti zapájania súkromného sektora sme prostredníctvom fondu Resource Mobilization Facility podporili projekt na zvýšenie energetickej efektívnosti infraštruktúry ministerstva obrany v Moldavsku. Cieľom projektu, ktorý sa realizoval v rokoch 2023-2024, bolo po prvýkrát v Moldavsku vykonať energetické audity dvoch vládnych budov na základe dát. Audity zároveň navrhli krátkodobé a dlhodobé opatrenia na zvýšenie energetickej efektívnosti budov. Napriek tomu, že k samotnej rekonštrukcii budov ešte nedošlo z dôvodu iných priorít vlády, projekt vytvoril základ pre rozpočtovanie realizácie projektov zvyšovania energetickej efektívnosti budov, ktorá je založená na dátach.