V polovici mája 2025 navštívil Slovensko predstaviteľ Ministerstva financií Čiernej Hory v rámci odbornej výmeny zameranej na zlepšenie tvorby makroekonomických a daňových prognóz.
Cesta Slovenska od prechodovej ekonomiky k členstvu v EÚ si vyžiadala zásadné reformy vo verejných financiách. Vďaka tomu sa Slovensko stalo zdrojom inšpirácie pre nedávne reformy v Čiernej Hore, ktorá napreduje na svojej ceste k členstvu v Európskej únii.
Slovensko navštívil generálny riaditeľ Sekcie pre makroekonomické a fiškálne analýzy a prognózy na Ministerstve financií Čiernej Hory pán Miloš Mišković. Cieľom bolo lepšie porozumieť analytickej práci v rámci slovenského plánovacieho a rozpočtového procesu a následne preniesť tieto skúsenosti do svojej práce.
Počas dvojdňovej pracovnej cesty v Bratislave sa stretol s kľúčovými slovenskými inštitúciami: Inštitútom finančnej politiky a Útvarom hodnoty za peniaze Ministerstva financií Slovenskej republiky, ako aj s Ekonomickým ústavom Slovenskej akadémie vied.
Osvedčené postupy zo Slovenska ako inšpirácia
„Slovensko má jasne definovaný proces makroekonomického a fiškálneho plánovania so širokým zapojením zainteresovaných strán a merateľnými výstupmi,“ uviedol Mišković. „Pre Čiernu Horu to môže byť dobrým príklad.“
Počas návštevy sa oboznámil s tým, ako Slovensko nastavuje svoj systém makroekonomických prognóz, daňových stratégií, dlhodobého fiškálneho plánovania a rozhodovania o verejných investíciách založeného na dátach. Prezentácie a diskusie sa zamerali na nástroje a metodiky používané na modelovanie ekonomických trendov, prípravu revízií výdavkov a verejné investície.
Slovenskí experti sa podelili aj o skúsenosti týkajúce sa hodnoty za peniaze, medzirezortnej koordinácie a využívania dát pri tvorbe verejných politík. Čierna Hora identifikovala viacero postupov, ktoré by mohli prispieť k posilneniu vnútorných analytických kapacít, zlepšeniu komunikácie s tvorcami politík a hodnoteniu dlhodobých dopadov fiškálnych rozhodnutí.
„Niektoré konkrétne aspekty, najmä v oblasti hodnotenia politík a koordinácie, sa dajú prispôsobiť pre Čiernu Horu,“ myslí si Mišković. „Môže to byť napríklad silnejšie postavenie našej sekcie v pozícii poradcov pre tvorcov politík alebo zlepšenie systémov vykazovania.“
Podpora reforiem cez výmenu znalostí
Táto pracovná cesta nebola len technickou konzultáciou. Je konkrétnym príkladom toho, ako môže cielená medzinárodná spolupráca urýchliť reformu verejných financií a ako si krajiny s rovnakou skúsenosťou so zmenou ekonomického systému môžu navzájom odovzdávať poznatky praktickým spôsobom.
„Táto pracovná cesta mi umožnila nadviazať kontakt s partnermi, ktorí majú pokročilé znalosti a skúsenosti v oblasti plánovania a hodnotenia reforiem fiškálnej politiky,“ uzatvára Mišković.
Prepojenie Čiernej Hory so slovenskou expertízou sa koná v rámci projektu Verejné a súkromné financie pre rozvoj, ktorého cieľom je podporovať partnerské krajiny v zlepšovaní riadenia verejných financií.
Viac o aktivitách v Čiernej Hore tu: https://publicfinance.undp.sk/cierna-hora/