Ukrajina

Od získania nezávislosti v roku 1991 uskutočnila Ukrajina množstvo reforiem s cieľom vybudovať zodpovedné, transparentné a efektívne inštitúcie. Nedávna globálna kríza a následná vojna na Ukrajine však priniesli mnoho nových veľkých výziev. Hoci Ukrajina získala štatút kandidátskej krajiny len niekoľko mesiacov po ruskej invázii v júni 2022, prístupové rokovania s EÚ sa oficiálne začali v júni 2024.

Programová podpora pre Ukrajinu

V rámci prvého projektu Verejné financie pre rozvoj sa uskutočnilo úvodné hodnotenie potrieb vlády a mapovanie intervencií iných donorov. Následné aktivity sa sústredili na vypracované stratégie reformy riadenia verejných financií. S pomocou slovenských expertov vznikla metodika, návrh aj implementačný rámec stratégie, vrátane podrobnej postupnosti krokov reformy verejných financií na dosiahnutie požadovaných výsledkov.   

Po vyhodnotení účinnosti programu na Ukrajine, s ohľadom na dynamiku spolupráce a miesto programu v rámci donorskej komunity, boli aktivity programu Verejné financie pre rozvoj na Ukrajine v roku 2018 pozastavené. Naďalej však sledujeme vývoj a potreby ukrajinskej vlády, a v prípade ak Ukrajina jasne definuje svoje požiadavky, podpora prostredníctvom programu sa bude môcť ďalej poskytovať. 

Podpora programu pre Ukrajinu sa poskytovala v rokoch 2015 až 2018.  

No testimonials found

Výsledky práce slovenských expertov na Ukrajine

  • V rámci projektu bolo dokončené hodnotenie potrieb riadenia verejných financií, ktoré bolo vo februári 2016 predložené ukrajinskému ministerstvu financií. Toto hodnotenie prispelo k aktualizácii Stratégie reformy riadenia verejných financií z roku 2013 a poskytlo analýzu silných a slabých stránok reformného procesu. 
  • Poradenstvo v oblasti prípravy a implementácie reformy riadenia verejných financií. Slovenskí experti poskytli pripomienky a odporúčania na zlepšenie Stratégie reformy riadenia verejných financií a Akčného plánu. Oba dokumenty boli schválené v roku 2017. 
  • Metodická podpora pri vytváraní Strednodobého výdavkového rámca. V rámci projektu vznikla: i) metodika pre strednodobé rozpočtové plánovanie, ii) odporúčania na zmeny Rozpočtového kódexu a Procesného poriadku Verchovnej rady (ukrajinský Parlament); iii) praktická príručka pre ministerstvá (kľúčové výdavkové útvary) implementácie Rámca do interných procesov, a iv) pokyny pre prípravu rozpočtových požiadaviek pre ministerstvá. 
  • Na žiadosť ukrajinského ministerstva financií v roku 2016 Slovensko prostredníctvom agentúry ARDAL (Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity SR) poskytlo odporúčania na zlepšenie riadenia dlhu a likvidity. Slúžili ako podklad pre prípravu Stratégie reformy riadenia verejných financií a Akčného plánu.