Resource Mobilization Facility Copy

BOSNIA AND HERZEGOVINA

Interaktívny solárny atlas

Stav: prebiehajúci

Obdobie: od roku 2021

Cieľom podpory je pripraviť komplexný popis aktuálnych podmienok na výstavbu solárnych elektrární v Bosne a Hercegovine a navrhnúť potrebné zmeny tak, aby umožnili lepšie využitie prírodného potenciálu krajiny na zvýšenie výroby elektrickej energie zo Slnka (alebo slnečných zdrojov).

Projekt konkrétne mapuje aktuálne prírodné, technické a legislatívne podmienky na výstavbu a prevádzku fotovoltaických elektrární a možnosti pripojenia na distribučnú sieť (on grid) ako aj na ostrovné zdroje (off grid). Výsledkom projektu bude návrh legislatívnych zmien, zadefinovanie technických parametrov na výstavbu a pripojenie nových solárnych zdrojov, vypracovanie modelov na financovanie výstavby a výpočet rentability nových zdrojov.

Projekt je určený pre malé (domáce) elektrárne a aj pre stredne veľké elektrárne (verejné budovy, priemyselné budovy, a podobne). Zapojili sa doň mestá Gradiška, Cazin, Mostar a Prijedor. Na základe výsledkov projektu sa očakáva inštalácia viac ako 300 solárnych elektrární.

Fotovoltaika pre vodárenské spoločnosti

Stav: prebiehajúci

Obdobie: od roku 2023

Cieľom projektu je zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov na energetickej bilancii vodárenských spoločností a tým znížiť náklady na elektrickú energiu, čo im umožní aj naďalej efektívne fungovať.

Finančné prostriedky na tento projekt budú použité na vypracovanie projektovej dokumentácie pre 11 fotovoltaických elektrární v 6 mestách: Tešanj, Teslić, Velika Kladuša, Tuzla, Konjic a Živinice.

Celkový výkon plánovaných elektrární má byť 926,05 kWp, čo by priamo prispelo k zníženiu emisií o 762,36 ton CO2 ročne. Samotná investícia bude financovaná zo štátnych fondov Švédska a Bosny a Hercegoviny.

Most mieru Maglaj

Stav: ukončený

Obdobie: rok 2022

Vďaka projektu sa vypracovala projektová dokumentácie na výstavbu mostu pre peších v okolí mesta Maglaj na rovnakom mieste, kde kedysi stál pred vojnou v Bosne a Hercegovine. Nový most prepojí obyvateľov na oboch stranách rieky. Zástupcovia miestnej samosprávy a národnej vlády prisľúbili zdroje potrebné na výstavbu, ktorá sa očakáva čoskoro.

Investičný model pre energeticky úsporné verejné osvetlenie

Stav: ukončený

Obdobie: 2018 – 2022

Cieľom projektu bolo znížiť energetickú náročnosť verejného osvetlenia v 14 samosprávach v Bosne a Hercegovine: Cazin, Živinice, Gradiška, Domaljevac-Šamac, Kalesija, Zavidovići, Sapna, Srebrenica, Laktaši, Mrkonjić Grad, Novi Grad, Srbac, Teslić, Donji Vakuf. V rámci projektu sa pripravili štúdie uskutočniteľnosti na výmenu aktuálne používaného verejného osvetlenia za moderné LED osvetlenie.

Štúdie popísali návrh zmeny osvetlenia, výpočet energetickej úspory pri použití nového systému, výpočet dopadu na životné prostredie a odhad finančných nákladov ako aj potenciálnych úspor. Súčasťou projektu bolo aj vypracovanie návrhov modelov financovania pre jednotlivé samosprávy. Na základe vypracovaných dokumentov môžu samosprávy hľadať zdroje financovania alebo priamo pristúpiť k modernizácii v rámci svojich rozpočtov.

UNDP zároveň pomáha samosprávam hľadať partnerov na financovanie či implementáciu. Ako najvýhodnejší model pre obnovu verejného osvetlenia bol na prípravu projektu odporúčaný ESCO model (model energeticko-prevádzkovej spoločnosti), ktorý prvýkrát vyskúšali samosprávy v Bosne.  Na základe vypracovaných projektov prebieha čiastočná alebo úplná rekonštrukcia verejného osvetlenia vo viac ako polovici zúčastnených samospráv. ESCO model sa už využíva vo viac ako 30 projektoch naprieč krajinou.