Severné Macedónsko

Severné Macedónsko získalo štatút kandidátskej krajiny na členstvo v EÚ v decembri 2005. Perspektívy integrácie do EÚ závisia od pokroku v kľúčových oblastiach, ako sú súdnictvo, boj proti korupcii a organizovanému zločinu, ako aj od zlepšenia spravodajských služieb a verejnej správy, najmä v oblasti riadenia verejných zdrojov.

Programová podpora Severného Macedónska

V Severnom Macedónsku sme sa stali významnou súčasťou úsilia o vytvorenie spoľahlivého a transparentného systému riadenia verejných financií. Hlavným cieľom aktivít zameraných na investovanie do cieľov udržateľného rozvoja sú digitálna transformácia spoločnosti a vytváranie inkluzívnych ekosystémov. Podporili sme aj projekty, ktoré zapájajú súkromný sektor do rozvojovej spolupráce. Severné Macedónsko je partnerom programu od roku 2018.

VEREJNÉ FINANCIE

V rámci našej spolupráce v Moldavsku využívame slovenské znalosti a skúsenosti z riadenia verejných financií, čím pomáhame Severnému Macedónsku dosahovať štandardy EÚ. Súčasné aktivity sa zameriavajú predovšetkým na posilnenie dodržiavania daňových predpisov, zlepšenie monitorovania národného strategického rozvoja a jeho zosúladenia s cieľmi trvalo udržateľného rozvoja a tiež na podporu fiškálnej decentralizácie a miestnej správy.

Doterajšie kľúčové výsledky spolupráce

V Severnom Macedónsku sme podporili viacero zmien v oblastiach, ktoré majú významný vplyv na boj proti neformálnej ekonomike, a to v súlade s medzinárodnými štandardmi. Medzi tieto zmeny patrí: 

  • Transferové oceňovanie. Pre Daňovú správu Severného Macedónska sme vypracovali legislatívne návrhy a nové usmernenia pre audit transferového oceňovania. Transferové oceňovanie predstavuje proces stanovovania cien transakcií na daňové účely. Výsledkom budovania kapacít (viď aj tu) sú prvé podrobné správy o transferovom oceňovaní v krajine pre niekoľko medzinárodných spoločností, ktoré vypracovala Pracovná skupina pre transferové oceňovanie.  
  • Budovanie kapacít a vypracovanie nových právnych predpisov a interných usmernení pre automatickú výmenu informácií na daňové účely bolo ďalším míľnikom projektu, ktorý zosúladil normy Severného Macedónska s medzinárodnými normami. Po začlenení do Integrovaného informačného systému finančného riadenia sa zabezpečila transparentná výmena daňových informácií, čím Severné Macedónsko dosiahne súlad s inými krajinami do januára 2026. 
  • Vypracovaním komplexnej štúdie o šedej ekonomike a zahrnutím jej odporúčaní do Akčného plánu ministerstva financií na rok 2023 na formalizáciu šedej ekonomiky projekt významne posunul krajinu v boji proti neformálnej ekonomike. Súčasťou projektu bolo vytvorenie monitorovacích ukazovateľov a výpočtových modelov, čo ministerstvu financií umožnilo prvýkrát vypočítať percentuálny podiel šedej ekonomiky na HDP. Iniciatíva, ktorú podporili cielené mediálne kampane, nielen zvýšila informovanosť verejnosti, ale aj podporila úsilie vlády o vzdelávanie verejnosti o výhodách formalizácie podnikania, podpore spravodlivejšej hospodárskej súťaže a hospodárskej stability. Tomuto úsiliu je venovaná webová stránka, ktorú pôvodne navrhlo UNDP a neskôr jej správu prebralo ministerstvo financií. 
  • Aktivity projektu zamerané na zníženie závislosti od hotovostných platieb zahŕňali komplexnú analýzu, ktorá identifikovala hlavné faktory vysokej miery používania hotovosti a poskytla realizovateľné odporúčania. Výsledkom je vytvorenie Stratégie na zníženie hotovostných tokov v Severnom Macedónsku. Stratégia podporuje alternatívne spôsoby platieb a zaoberá sa faktormi ovplyvňujúcimi používanie hotovosti. 
  • Projekt významne prispel k realizácii programu reformy riadenia verejných financií, najmä v oblasti zlepšenia finančného výkazníctva miestnej správy a štátneho kontrolného úradu a v oblasti správy miestnych daní z nehnuteľností a komunálnych daní.   
  • V tejto súvislosti projekt prispel k efektívnejšiemu výberu miestnych daní. Testovanie digitálneho nástroja na správu a výber daní z nehnuteľností v obci Sveti Nikole viedlo k 250 % zvýšeniu miestnych príjmov. Toto zlepšenie systémov miestnych daní zlepšilo finančnú udržateľnosť miestnych samospráv aj poskytovanie služieb občanom. Zároveň sa tým podporila modernizácia výberu príjmov v samosprávach po celej krajine. 
ZAPÁJANIE SÚKROMNÉHO SEKTORA

V súčasnosti v Severnom Macedónsku realizujeme projekt na prevenciu hrozieb kybernetickej bezpečnosti vo vodárenských spoločnostiach. Projekt posilní kybernetickú bezpečnosť prevádzkovateľov vodárenskej infraštruktúry, zlepší koordináciu s národnými agentúrami pre kybernetickú bezpečnosť a podporí bezpečnejšiu a odolnejšiu vodohospodársku infraštruktúru. 

Projekty podporené v minulosti prostredníctvom fondu Resource Mobilization Facility sa zameriavali najmä na digitálnu transformáciu obcí a odpadové hospodárstvo. Podrobnosti o jednotlivých projektoch nájdete nižšie.