Na kybernetickú bezpečnosť, odpadové hospodárstvo, energiu z obnoviteľných zdrojov a energetickú efektívnosť sa zameriavajú najnovšie projekty na západnom Balkáne, ktoré sú financované z komplexného rozvojového projektu Verejné a súkromné financie pre rozvoj.
V roku 2025 na západnom Balkáne odštartovala realizácia štyroch projektov, ktoré riešia kľúčové výzvy udržateľnosti a zároveň podporujú hospodársky a sociálny rozvoj. Tieto projekty sú súčasťou snahy Ministerstva financií Slovenskej republiky (MFSR) a Rozvojového programu OSN (UNDP) zapájať súkromný sektor do rozvojovej spolupráce. Realizujú sa v rámci programu Investovanie do cieľov udržateľného rozvoja (SDG) ako súčasť väčšieho projektu Verejné a súkromné financie pre rozvoj.
Program Investovanie do SDG sa sústredí na to, aby podporené projekty boli plne v súlade s potrebami partnerov. Keďže projekty reagujú na dopyt, navrhované riešenia sú vždy šité na mieru. Štyri nedávno schválené projekty v Bosne a Hercegovine, Čiernej Hore, Severnom Macedónsku a Srbsku sa zameriavajú na kľúčové rozvojové oblasti ako kybernetická bezpečnosť, odpadové hospodárstvo, obnoviteľné zdroje energie a zavádzanie opatrení energetickej efektívnosti v priemysle. Okrem finančnej podpory Slovensko poskytne aj svoje skúsenosti a odborné znalosti v uvedených oblastiach.
Kybernetická bezpečnosť vo vodárenských spoločnostiach
Keďže digitálna infraštruktúra sa stáva neoddeliteľnou súčasťou verejných služieb, je nevyhnutné zabezpečiť ich kybernetickú bezpečnosť, vrátane oblasti vodného hospodárstva. Tento projekt zvyšuje odolnosť voči kybernetickým hrozbám v Severnom Macedónsku, čo zaistí bezpečný a nepretržitý prístup k pitnej vode. Projekt zároveň podporuje aj digitálnu transformáciu celého sektora vodného hospodárstva.
Konkrétnym cieľom projektu je posilniť kybernetickú bezpečnosť prevádzkovateľov vodárenskej infraštruktúry, zlepšiť koordináciu s národnými agentúrami pre kybernetickú bezpečnosť a podporiť bezpečnejšiu a odolnejšiu vodohospodársku infraštruktúru.
Znižovanie množstva odpadu a prehodnotenie odpadového hospodárstva
Projekt sa zameriava na zlepšenie systému odpadového hospodárstva v Čiernej Hore, čo je v súčasnosti jednou z najvýznamnejších výziev krajiny. Cieľom iniciatívy inšpirovanej Slovenskom je integrovať zber, skladovanie a využívanie komunálneho odpadu v meste Podgorica a jeho okolí. Zámerom je zlepšiť zber odpadu, zvýšiť mieru recyklácie a zosúladiť vnútroštátne postupy s environmentálnymi normami EÚ. Hlavným cieľom recyklácie je znížiť množstvo odpadu ukladaného na skládky a využiť ho ako nový zdroj surovín alebo energie.
Ambíciou projektu je tiež podporiť zmenu správania občanov a firiem.
Využívanie potenciálu geotermálnej energie
Prechod na obnoviteľné zdroje energie si vyžaduje strategické investície aj zavedenie adekvátnych politík. Tento projekt vytvára v Srbsku priaznivé prostredie pre využívanie geotermálnej energie na vykurovanie. Cieľom je podporiť investičné rozhodnutia verejného a súkromného sektora smerujúce k využívaniu geotermálnej energie ako udržateľnej alternatívy k zemnému plynu alebo iným fosílnym palivám. Cieľom je tiež zabezpečiť financovanie plánovaných projektov. K tomu má pomôcť prepájanie partnerov verejného sektora v Srbsku s relevantnými partnermi EÚ a medzinárodnými finančnými inštitúciami.
Zvyšovanie energetickej účinnosti v priemysle
Energetická certifikácia je základným krokom k energetickej účinnosti verejných a súkromných budov. Rozvoj trhu s energetickými certifikátmi prispeje k investičným rozhodnutiam založeným na faktoch a podnieti nové investície v tomto sektore. Cieľom projektu je podnietiť investície, koré zlepšia energetickú efektívnosť, znížia spotrebu energie, zlepšia pracovné prostredie a podporia využívanie zelenej energie. Zavádzanie energeticky účinných postupov zároveň znamená podporu inovácií a udržateľnosti naprieč kľúčovými odvetviami.
Spotreba energie v priemysle významne vplýva na životné prostredie. Cieľom tohto projektu je podporiť investície do priemyslu s cieľom zlepšiť energetickú efektívnosť, znížiť spotrebu energie a prispieť k ekologickému a udržateľnému rozvoju. Aktivity sa zameriavajú na podporu licencovaných firiem, ktoré budú pripravovať energetické audity potrebné pre investičné projekty, a výmenu poznatkov medzi podnikmi s cieľom podporiť zavádzanie energeticky účinných postupov.
Spoluprácou k výsledkom
Tieto projekty poukazujú na dôležitosť spolupráce medzi verejnými inštitúciami, investormi a rozvojovými organizáciami. Využitím finančných zdrojov, technických znalostí a inovatívnych prístupov program Investovanie do SDGs otvára cestu k udržateľnému rastu a ekonomickej odolnosti na Západnom Balkáne.